Old Movies (2000-2010)

Bozkırın Tezenesi’ni Yüreğimize Gömdük

60 yıldan fazladır Türk Halk Müziği’ne gönlünü vermiş, toplumun her kesiminden insanın sevgisini kazanmış kocaman yüreği olan bir ozandı ‘O‘ … Neşet Ertaş’ı kaybettik …

Babasından aldığı müzik kültürü ve bağlamaya olan yeteneği ile daha 14 yaşında TRT’nin korosuna katılan ve onlarca ölmez eser bırakan Neşet Ertaş, son birkaç haftadır tedavi gördüğü hastanede bugün , 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Neşet Ertaş,yaşayan en önemli Türk ozanlarından biridir. (d. 1938) Kırşehir’in Çiçekdağ’ı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde doğmuştur.Yağmurlubüyükoba, Kırşehir köyündendir Babası saz ustası Muharrem Ertaş annesi Döne hanımdır. Ertaş, ilkokul gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile çalıp sesi ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Kendi ifadesi ile bunu şu şekilde ifade eder; “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.”. Bu çerçevedeki biyografik bilgilerin kaynağı youtube.com’dur.

Aşağıda Bozkırın Tezenesi adlı belgesel film ile Neşet Ertaş üstadımızın hayatına daha yakından tanık olabilirsiniz…

Leave a Reply

Your email address will not be published.