Old Movies (2000-2010)

Geçmişin Gölgesinde American History X izle

Bir hafta kadar önce seyrettim ve yaklaşık birkaç aydır bıraktığım sinema izleme alışkanlığına iyi ki böylesi çarpıcı bir filmle yeniden start vermişim.

Derek ve Danny Vinyard kardeşlerden büyük olan Derek (Edward Norton) tam anlamıyla siyahlardan nefret eden ve Amerika’da faaliyet gösteren bir neo-nazi örgütüne üye olan birisidir. Son yıllarda Amerika’nın diğer ülkelerden gelen zencilere kucak açmasını ve böylece oranın yerli halkına verilmeyen hakların onlara tanınması Derek’in takıntılı ve öfkeli olduğu noktadır. İşte bu yüzden kendi arabasını çalmaya çalışan 3 kişiyi öldürecek olan Derek hapse girecektir. O hapisteyken kendi kardeşinin de onun peşinden ilerlemesi ve her yönüyle abisi olmaya çalışması gayet beklenir bir durumdur. Fakat hapisten çıktıktan sonra geçmişe bir sünger çekecek olan Derek,başına gelen tüm kötü olayları kardeşiyle paylaşacak ve Danny (Edward Furlong) de öğretmenine ‘American History X‘ isimli bir ödev hazırlayacaktır. (Tabi bu ödevin ne ile ilgili olduğunu da filmi izleyince daha net göreceksiniz.)

Dram filmlerini izlemekten keyif alanlar için ek olarak belirtmeliyim ki bu güne kadar izlediğim en çarpıcı ve ‘taşı gediğine oturtan’ filmlerden birisi ‘Geçmişin Gölgesinde’ filmi…

Yönetmen : Tony Kaye
Senaryo : David McKenna
Tür : Psikolojik,Ödüllü filmler,Dram,Türkçe Dublaj
Yapım : Amerika,1998
imdb puanı : 8.6/10 (312000 izleyici notundan)
Süre : 119 dk.
Oyuncular : Edward Norton, Edward Furlong , Beverly D’Angelo,Jennifer Lien ,Ethan Suplee ,Fairuza Balk ,Avery Brooks .

Duyurulur ! Tek parça izleme olanağı olmadığından aşağıda partlı izleme seçeneği sunuldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.